Vad bygger Titleists process på?

Ordet process är djupt inbäddat i vårt DNA. Vår grundare, Phil Young ägde företaget Acushnet Process Company. En söndag 1932 missade han en bra slagen putt i en match med en god vän. När han kommit fram till att det var bollens fel skred han till verket. Som ingenjör visste han att han kunde ta fram en bättre boll med mer konsekventa egenskaper – och så föddes Titleist-processen.

Hur leder Titleist-processen till en bättre golfboll?

En av anledningarna till att Titleists golfbollar är världens bäst presterande och mest betrodda bollar är vårt orubbliga engagemang för processen. Det är en process som är lika mycket konst som vetenskap och börjar med spelaren, eller egentligen tusentals spelare runt om i hela världen, på alla nivåer. Vi ställer frågan, ”Hur kan vi göra din golfboll bättre?” Baserat på feedback från spelarna påbörjar Titleists R&D-team en resa som handlar om kontinuerlig förbättring. Experter fokuserar på alla delar av bollen, från kärnan till skalet, och ingen detalj missas. Det är en noggrann och iterativ cykel med experimentering som handlar om att utforska nya material, konstruktioner och tekniker. Iterationen handlar om att finjustera konstruktionen baserat på omfattande tester och feedback från spelare. Och repetition, att göra om processen gång på gång för att säkerställa konsekventa egenskaper och optimering av prestandan. Vi producerar bokstavligt talat tusentals prototyper som sedan till slut sorteras bort tills vi har en boll som uppfyller de prestandavillkor vi har bestämt oss för: vår Polstjärna.


Förändras Titleist-processen efter hand?

Titleist-processen handlar om mycket mer än bara en serie steg som ska följas. Det är en djupt rotad filosofi som bygger på ett engagemang för kvalitet och enastående prestanda. Vi har bevisat att små förbättringar ackumuleras över tiden och när spelet utvecklas, spelarna utvecklas och utrustningen utvecklas kommer även vår process att utvecklas. Det är därför vi brukar säga att vår process aldrig har något slut. När en ny Titleist-golfboll kommer ut till spelarna så arbetar vårt R&D-team redan på nästa iteration. Ett exempel på det är att redan innan 2025-versionen av Pro V1 ens hade lanserats var tester av 2027 års Pro V1 redan på gång.

Pro V1 Testing Pro V1 Testing
Pro V1 Testing
Pro V1 Testing Pro V1 Testing


Hur påverkas jag, ute på banan, av en disciplinerad process?

Golf handlar om att vara konsekvent och precision belönas. Titleist-processen finns för att du ska kunna lita på att den första bollen av de tolv i förpackningen ska fungera exakt likadant som den sista bollen i lådan. För att säkerställa att alla Titleist-golfbollar fungerar exakt som vi lovar har vi mycket omfattande processtyrningsåtgärder, med över 90 kontroller av Pro V1 och över 120 kontroller av Pro V1x. Allt detta för att när du slår ett slag exakt så som du har tänkt dig så ska din golfboll prestera exakt så som du förväntar dig. Vi har upptäckt, som så många av världens bästa spelare och i princip alla spelare som vill bli bättre, att resultaten kommer naturligt när man fokuserar på processen.


Dela denna artikel

LIKNANDE HISTORIER

Testing and Validation

Tester och validering

Läs Mer +
Behind the Sidestamp

Pro V1 Sidestamp

Läs Mer +
White Box Discussion

White Box Officiell Diskussion

Läs Mer +
25Years-Article-V3-2x-385x500

25 År av Innovation

Läs Mer +
Testing and Validation

Tester och validering

Läs Mer +
Behind the Sidestamp

Pro V1 Sidestamp

Läs Mer +
White Box Discussion

White Box Officiell Diskussion

Läs Mer +
25Years-Article-V3-2x-385x500

25 År av Innovation

Läs Mer +
1/4